1. Kontinensek találkozása
Tudtad, hogy a flamenco olyan művészeti ág, amelynek kialakulásában szinte minden kontinens kulturális hatásai fellelhetők?
Úgy tartják “a flamencotánc olyan lény, amelynek andalúz a karja, cigány a lába és fekete nő csípője van.” (Saját frodítás. Könyv: EULALIA PABLO LOZANO, JOSÉ LUIS NAVARRO: El Baile Flamenco) De ennél sokkal többről van szó. Afrika, Ázsia, Dél-amerika, Európa “kereszteződéseinek” gyümölcse. Olyan tisztátalan örökség, amennyire gyönyörű. Hogy miért van ez így, arról egy következő cikkben írok hamarosan.
2. A flamenco szó eredete
A flamenco szó eredete máig tisztázatlan. Különböző kutatásokon alapuló lehetséges elméleteket és a köznyelvben fennmaradt teóriákat tart számon a szakirodalom, de nincs konszenzus. Az eltérő feltételezésekről hamarosan érkezik egy kis összefoglaló.
3. Egyedi ritmusvilág
A flamencóban olyan ritmikákat használunk, és azoknak olyan hangsúlybeli bontásait, amelyek meghatározzák a műfajt, hiszen ezek semmilyen más táncban és énekben nem találhatók meg. Ilyen például a “Seguiriyas” , vagy a “Soleá” is. Ezek különböző flamenco stílusok nevei.
4. Eszközök a flamencotáncban
Karakteres jellemzője a műfajnak, hogy olyan eszközökkel táncolunk, amelyekkel csak ebben a művészeti ágazatban találkozhatunk. Ilyen például az igencsak súlyos uszályos ruha a “bata de cola”, a selyemből készült kézi csomózású rojtokkal rendelkező hatalmas és ugyancsak nehéz kendő, a “mantón”. Vagy, ami mindenkinek először jut eszébe, a flamenco cipő, mely orrában és a sarkában apró szögek vannak.
5. Megújulási képesség
A kialakulásából ered a flamencónak az a tulajdonsága, hogy bármely más művészeti ággal is találkozzék, képes azt befogadni. Mit is jelent ez? A flamencónak nincsenek kodifikált szabályai, hogy mit “kell”, “nem kell”, “szabad”, “nem szabad”. Ezek iratlan szabályként élnek a flamenco művelői körében, viszont emiatt, egy örökké nyitott és megújuló művészeti ág. Azt gondolom, ez a tulajdonsága miatt lesz örökké élő, virágzó és minden kornak kortárs művészeti ága.
Szerző: Pirók Zsófia